2018. november 2., péntek

Az Arany bajusz gyógyászati alkalmazása


Az Arany bajusz (latin nevén Callisia fragrans) egy Dél-Amerikából származó növény. A XIX. század végéig szobanövényként tartották, később felfedezték a gyógyító hatásait is.
A fűnemű növény a Commelinaceae családba tartozik, egyes egyedei a 2 méteres magasságot is elérhetik. Leveleit gyakran hasonlítják a kukorica leveléhez. Nevét hajtásairól kapta, melyek alakja egy bajuszra emlékeztet. A növény a hajtás jellegzetes végződésével képes szaporodni. Kis méretű fehér virágai virágzatba tömörülnek, jellegzetes illattal rendelkeznek.
A gyógyászatban idegrendszer-erősítő, antiszeptikus, vírusellenes, fájdalomcsillapító, sebgyógyulást elősegítő, tumorellenes és közérzetjavító hatása miatt alkalmazzák.
Az Arany bajusz számos biológiailag aktív anyagot tartalmaz. A növény levében 2 fontos flavonol található - a kaempferol és a kvercetin.
A növényi eredetű polifenolok köhögtető és antibakteriális tulajdonsággal bírnak. Ezen anyagok jelenlétével magyarázható a növény értágító és vérzéscsillapító hatása is.
Az Arany bajuszban található tanninok a nyálkahártya különböző gyulladásait enyhítik, pektinjei pedig segítenek aktiválni a szervezet toxinjainak megkötését és kiválasztását. A pektin egy emberre ártalmatlan adszorbens anyag, amely eltávolítja a nehézfémeket és radionuklidokat a szervezetből, ezzel hozzájárulva a bél mikroflórájának normalizálásához (ezen kívül a bélfal perisztartikáját is javítja).
A növényben található béta-szitoszterol nevű anyag a következő betegségeket kezeli: érelmeszesedés (Atherosclerosis), anyagcsere-problémák, gyomor-és bélbetegségek, cukorbetegség (diabetes mellitus), az endokrin rendszer zavara, a vér betegségei, elhízás, ízületi-és gerinc fájdalmak, stb.
Az Arany bajusz kifejezetten hasznos az ízületek számára, mivel erősíti őket, megelőzi az ízületi gyulladásokat és csökkenti a fájdalmakat reuma, arthrosis és más betegségek esetén. Az ízületek gyógyítására borogatás mellett a növényből készült levet is alkalmazhatjuk. Nem ajánlatos hosszú ideig tárolni az elkészített levet, jobb az összepréselés után azonnal meginni (kb. 5-10 cseppet meleg vízben hígítva).
Az Arany bajusz erős antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik, semlegesíti a szabad gyökök negatív hatásait. A természetes antioxidánsok lelassítják a szövetek öregedésének folyamatát, illetve csökkentik a sejtmutáció kockázatát, ezzel csökkentve a rák kialakulásának valószínűségét is.
A növény görcsoldó hatással bír és csökkenti a túlzott izomfeszültség mértékét. Csökkenti még a "rossz koleszterin" szintjét és megvédi a májat a toxinok káros hatásaitól.
Az Arany bajusz jelentős gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek szinte minden szervrendszerre kiterjednek, beleértve a légzőszervrendszert, szív-és érrendszert, szexuális és húgyúti szervrendszereket. Ennek köszönhetően a növény a vesemedence-gyulladás (pyelonephritis), a hörghurut (bronchitis) és a vénagyulladás (phlebitis) kezelésére is használható.
A növény segít felgyorsítani a regenerációs folyamatokat, ezért gyakran használják sebek, égések és bőrgyógyászati megbetegedések (pl. pikkelysömör, bőrgyulladás, ekcéma) kezelésére. Vizelethajtó hatása hozzájárul a felesleges folyadékot eltávolításához és csökkenti a duzzadás veszélyét.
Az Arany bajusz erősíti a véredények falát, védi őket a deformációtól és a megnyúlástól, illetve normalizálja vérnyomást. Szedatív tulajdonságai is vannak, melyek lehetővé teszik pl. az alvás minőségének javítását. A benne található fitoszterolok segítenek a hormonrendszer kiegyenlítésében (pozitív hatással vannak pl. a pajzsmirigyre).
A növény gyakran szerepel a kozmetikai termékek összetételében. A benne lévő hatóanyagok fiatalító hatást biztosítanak, serkentik az elasztin és a kollagén termelődését és tisztítják a pórusokat.

Milyen formában használják leggyakrabban az Arany bajuszt?

1. Arany bajuszból készített lé
Előállításához a növény levelét és hajtását is használhatjuk. A kinyert zöld masszát át kell mosni és meg kell szárítani papírtörlővel. Aprózni turmixgéppel vagy késsel érdemes. A masszát préseljük át 2 réteg gézen. A visszamaradó olajos keveréket olaj elkészítéséhez használhatjuk, a levet belsőleg is alkalmazhatjuk.
2. Kenőcs
Az Arany bajuszból készült kenőcsöt ízületi betegségeknél/fájdalmaknál alkalmazzák
3. Olaj
Az olajat a préselés során visszamaradt olajos anyagból és olivaolajból készítik (5:1 arányban). A keveréket 25-30 napig sötét helyen tárolják, majd leszűrik. A készítményt hűtőszekrényben 30 napig tárolhatjuk. Az olaj külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható, a légutak hörgőire van pozitív hatással.
4. Tinktúra
Az arany bajusz tinktúrát az emésztőrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, a hasnyálmirigy-gyulladás, a szájgyulladás és a különböző ekcémák kezelésekor alkalmazzák.
A szív- és érrendszeri betegségek, törések, zúzódások, furunculosis, pikkelysömör, aranyér, keringési rendellenességek kezelésére az alkoholos tinktúrát használják (belsőleg). Ehhez 30 csepp tinktúrát kell feloldani fél pohár forralt vízben, reggel és este 10 napon keresztül kell inni.

Ellenjavallatok

Az Arany bajusz fogyasztása, a legtöbb gyógynövényhez hasonlóan, ellenjavallatokkal jár.
Alkalmazása nem javasolt a következő esetekben: gyermekeknek 12 éves korig, szoptatás vagy terhesség ideje alatt, vesebetegség vagy prosztata adenoma jelenléte esetén, a növény iránti egyéni intolerancia vagy túlérzékenység esetén.

Használat előtt konzultáljon orvosával!

2018. október 31., szerda

Az Aloe vera különleges gyógyhatása


Az Orvosi aloé (Aloe vera) az aloé nemzetségbe tartozó szukkulens növény. Afrikában és az Arab-félszigeten őshonos. Levelében nagy mennyiségű folyadék halmozódik fel, ezért képes átvészelni az ottani szélsőséges körülményeket.
Az emberre gyakorolt pozitív hatását már 3000 évvel ezelőtti feljegyzések is leírják:
Európában az alábbi fajait használják orvosi és kozmetológiai célokra:
- "Orvosi aloé"/Aloe vera (másik latin nevén Aloe Barbadensis Miller)
- "Fásodó aloé" (latin nevén Aloe Arborescens)
- "Tigris aloé" (latin nevén Aloe Gonialoe Variegata)

Leggyakrabban az Orvosi aloét és a Fásodó aloét alkalmazzák. A Tigris aloét inkább dísznövényként tartják, habár több pozitív hatással is bír. Leveléből nyert levét betegségek gyógyítására használják. Bőrgyulladásnál is alkalmazzák antibakteriális tulajdonsága miatt. Nevét a húsos leveleinek jellegzetes csíkos mintázatáról kapta.
Az Aloe egy rendkívüli növény. A benne található kb. 250 bioaktív anyag mellett másban is kiválik a többi növény közül.

A növény leveleinek 97%-a víz. Az Aloe virágát (szépsége ellenére) nem alkalmazzák az orvoslásban. A növényből készült olaj is gyakran használatos az orvoslásban és a kozmetológiában. A népi orvoslásban szirup, gél és kenőcs formájában is alkalmazzák az Aloe-t. Speciális Aloe-tartalmú injekciót szoktak adni pl. izmok gyógyításánál.

A növény rendkívül sok vitamint tartalmaz: C, E, A, B1, B2, B6, B9 és B12 vitamint is megtalálható benne. Ásványi anyagok közül a kálium, a szelén, a kalcium, a réz, a króm és a nátrium található meg benne.
A levélben a következő anyagokat találhatjuk: illóolajok, egyszerű szerves savak (almasav, citromsav, stb.), flavonoidok, tanninok, béta-karotin, aminosavak (beleértve a glicint, glutaminsavat, aszparaginsavat és az esszenciális aminosavakat), mono-és poliszacharidok, stb.

Mit gyógyít az Aloe?
A növény komponensei a következő szervekre és szervrendszerekre vannak jó hatással:
• szív-és érrendszer
• gyomor-és bélrendszer
• bőr
• immunrendszer és idegrendszer
• szemek

Néhány kiemelendő hatása:
• gombaellenes és vírusellenes tulajdonsággal bír
• eltávolítja a szervezetből a toxinokat és hulladékanyagokat
• visszaállítja a bél mikroflóráját
• csökkenti a vércukorszintet és a koleszterinszintet
• felgyorsítja a haj növekedését és megakadályozza a hajhullást
• javítja a vérkeringést
• segít az allergiás betegségek leküzdésében
• enyhíti az izom-, ízületi-és fogfájdalmakat
• antioxidáns, vizelethajtó és hashajtó tulajdonságokkal rendelkezik
• légutak betegségek gyógyítása (asztma, tüdőgyulladás)

A nőgyógyászatban olyan betegségek kezelésére használják, mint a candidiasis, vaginosis, endometriosis, méh fibroma és a genitális herpesz.
A fogorvoslásban a sztomatitis, fogínygyulladás és plakk kezelésére használják. Bőrbetegségek megelőzésére és kezelésénél is alkalmazható.

Az Aloe alkalmazása:
A gyomor (beleértve a nyombélfekélyt), a máj és a belek betegségei: Az Aloe leve helyreállítja az emésztést és csökkenti a gyomor-és bélgörcsök számát, enyhíti a gyomorégést.
Fekélyek, kelések, gyulladt bőr: A növényből készült kenőcsök erős gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bírnak, így letisztítják és elzárják az elhanyagolt sebeket és fekélyeket.
A húgyutak betegségei: A gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatása segít.
Légúti megbetegedések: Az Aloe vera leve feloldja a köpetet, enyhíti az allergiás tüneteket és a köhögést.
Ínygyulladás: Külsőleg alkalmazva enyhíti az akut gyulladásos folyamatokat.
Az Aloe alapú samponok, öblítőfolyadékok helyreállítják a szőrtüszőket és erősítik a gyengített hajat, illetve gyorsítják annak növekedését.

Az Aloe levének otthoni használata
Természetesen gyógyszertárakban is lehet vásárolni különböző Aloe-tartalmú készítményeket és gyógyszereket, azonban a leghatékonyabb a friss, otthon termesztett növényből kinyert lé használata.

Az Aloe vera otthoni termesztése
A növény termesztése nem igényel különösebb erőfeszítést. Az Aloe száraz éghajlathoz alkalmazkodott, így nincs szükség rendszeres öntözésre - elegendő heti 1-2 alkalommal, télen csak havonta egyszer megöntözni. Érdemes viszont megemlíteni, hogy kedveli a meleget és a napot. Télen fontos védeni a növényt a hidegtől és a huzatoktól.

A legnagyobb, felül elszáradt leveleket érdemes levágni a lé kinyerése érdekében. Ezek általában a növény alján találhatók és gyorsan regenerálódnak. Az eljárás előtt hanyagoljuk az öntözést egy pár héten keresztül, mivel így fog felhalmozódni a levelekben a sok hasznos anyag.
A levágott leveleket fel kell vágni vagy el kell törni valamilyen módon. A levet kézzel is préselheti, vagy egy keverőn is áthajthatja e leveleket (bizonyos készítmények előállításához ez a módszer előnyös). Az aprózás előtt fontos eltávolítani a levél bőrét.
A frissen levágott levelek bírnak a legnagyobb gyógyító hatással, mivel néhány óra alatt a legtöbb hatóanyag szétesik. Sajnos így a kész levet sem lehet sok ideig tárolni (még hűtőszekrényben sem).

Ellenjavallat
Ne fogyasszon Aloe-tartalmú szereket a következő betegségek jelenléte esetén: méhvérzés, késői terhesség, a máj és az epehólyag betegségei, emésztési zavar
Külön figyelmet kell fordítani a megfelelő adagolásra, hiszen a növényben található bizonyos anyagok mellékhatásokkal járnak.
Nem szabad elfelejteni, hogy az Aloe-alapú készítmények nem helyettesítik az orvos által előírt kezelést, csak kiegészíthetik azt.
Használat előtt konzultáljon orvosával!




2018. október 19., péntek

BIOKLINIKA

Bioklinika - Orvosi és természetgyógyászati központ
Dr. Petrov Jurij, orvos-természetgógyász
Dr. Petrovné Ráti Lilla, természetgyógyász
 6723 Szeged, Rózsa u. 4.
Tel.: +3662471541 ; +36302295028
 www.bioklinika.hu

2018. szeptember 29., szombat

Sarjika, az "elevenszülő" szobanövény


A Sarjika (Kalanchoe daigremontiana/ Kalanchoe pinnata) egy Madagaszkárról származó szobanövény. 200 faja ismert, amelyből 58-at több ország népgyógyászata is alkalmaz. Nagyon ritkán virágzik, virága rózsaszín. Szaporodása nagyon különleges: A levélszélen sok kis utódnövény található. A levélről lehullva a palánták hamar rögzítik magukat gyökerecskéjükkel, ezért is kapta a sarjika az "elevenszülő" előtagot.

A sarjika leve

A növény leve sok biológiailag aktív anyagot tartalmaz: flavonoidokat, tanninokat, aszkorbinsavat (C-vitamin), mikro- és makroelemeket (kalcium, vas, magnézium, stb.), poliszacharidokat és szerves savakat.
Gyógyhatásai közé tartozik a gyulladáscsökkentés, a sebek, égések és fekélyek gyógyulásának felgyorsítása. Antibakteriális hatásának köszönhetően a seb hamar feltisztul, a helyén pedig sima felületű hegek képződnek.
Leve vírusellenes faktorokat is tartalmaz, melyek a szervezetben található antivirális anyagok termelését javítják (ez segít pl. az influenza és a herpesz leküzdésében). A növény leve bizonyos penészgomba fajok növekedését gátolja és kis mennyiségű vizet is képes fertőtleníteni.
A sarjika levének pozitív hatásait az emberek régóta ismerik. Fogászati, sebészeti és nőgyógyászati alkalmazása is elterjedt.
Fogászatban periodontális betegségek kezelésénél (ínygyulladás, szájgyulladás, stb.) alkalmazzák. Sebészetben súlyos sebek és égések, nőgyógyászatban pedig a szülés utáni sérülések, repedések gyógyítására használják.
Orvosi alkalmazása mellett kozmetológiai célokra is használják, mivel nagyszerű fiatalító hatása van.

Sarjika a herpesz ellen

Használatával a herpesz 1 hét alatt teljesen eltűnik. A herpeszhez rakhatunk egy félbevágott levelet, de egy sarjikalében áztatott szalvéta is teljesen jó. A benne található bioaktív anyagok deaktiválják a vírust, így eltávolítva a hólyagocskákat. A sarjika egyik legnagyobb erénye az elérhetősége. Könnyen növeszthető és egészségügyi hatása mellett dísznövényként is tartják.
A növény leveleiből készült lé segíthet a következő betegségeknél:  gasztrointesztinális betegségek, az epehólyag és a máj betegségei, fejfájás, köszvény, reuma, ízületi gyulladás,  a vese és húgyhólyag betegségei, mandulagyulladás, akut légúti fertőzések, conjunctivitis, tüdőbetegségek, nőgyógyászati megbetegedések, stb.

3 éves korig vizes oldatként, 3 éves kortól tömény formában is alkalmazható.

Sarjika levének előállítása

Kutatások bizonyították, hogy a sarjika leve több bioaktív anyagot tartalmaz, ha a növény előzetesen 7 napig hűvös, sötét helyen tartják. A lé kinyeréséhez friss leveleket használnak. A leveleket felaprózzák, kipréselik és sokrétegű gézen átszűrik. A leszűrt levet befőttesüvegbe, hűvös sötét helyen tárolják (10°C alatt). A keletkezett folyadék narancssárga színű, áttetsző vagy enyhén opálos. Használat előtt érdemes forró vízben/vízfürdőben felmelegíteni. A levelekből visszamaradt pép felhasználható külső kötés készítéséhez. Fogyaszthatjuk mézzel keverve (1 teáskanálnyit, naponta 3-szor, étkezés előtt 30 perccel).
Használatához kapcsolódó ellenjavallat eddig nem ismert! Hivatalos irodalom nem tartalmaz ellenjavallatokat a sarjika használatával kapcsolatosan, viszont figyelembe kell venni a növény iránti általános intoleranciát.


2018. szeptember 8., szombat

Miért hasznos a homoktövis?


A homoktövis gyógyító hatásai már régi idők óta ismertek voltak az ember számára. Erről a növény latin elnevezése is árulkodik (Hippophaé rhamnoides L. , Jelentése "Fényes ló”. Már az ókori görögök rájöttek arra, hogy a homoktövis leveleivel etetett lovak szőre fényesebbé és selymesebbé vált, ráadásul a sebeik is gyorsabban begyógyultak. Nem sokkal ezután emberek gyógyítására is elkezdték használni a növényt.
Mai tudósok megállapították, hogy a homoktövis bogyói bonyolult összetétellel rendelkeznek és szinte az összes ma ismert vitamint tartalmazzák (legnagyobb mennyiségben C-vitamint, csak a csipkebogyó és a pirospaprika előzi meg relatív tartalomban).
A homoktövis tartalmaz még B1, B2, B3, B6, és B9-vitamint is. A bogyókban található K-vitamin az anyagcserét segíti. A béta-karotin jó hatással van a verejték-es könnymirigyeinkre. Nagy mennyiségben tartalmaz még A-provitamint, E-vitamint és további hasznos anyagokat - flavonoidokat, szerotonint, almasavat, borkősavat, oxálsavat, ionokat (kálium, kalcium, magnézium, foszfor, vas), olajat (9%-ot a húsa, 12%-ot a magjai), csersavakat, pektint, növényi antibiotikumokat és egyszerű cukrokat (glükózt és fruktózt 3-6%-ban).

Emellett a homoktövis bogyók kalóriaértéke viszonylag alacsony - nagyjából 82 kcal/100 g. Zsírsavai többnyire telítetlenek (palmitolsav, olajsav). Ez a komplex vegyület biztosítja a homoktövis egyedülálló jótékony hatását a szervezetünkre. A homoktövist sokféleképpen használják az orvostudományban. Mindenekelőtt érdemes felhívni a figyelmet a növény sebgyógyító tulajdonságara és a bőrre gyakorolt jótékony hatására.

A homoktövis jótékony hatásai:
A "rossz” koleszterin (LDL/low-density lipoprotein) szintjének csökkentése
Immunrendszer megerősítése
Vércukorszint csökkentése
Vitamin-hiány megelőzése
Potencianövelés (B-vitamin család)
Érrendszer rugalmasságának megemelése
Trombózis megelőzése

A homoktövisből készült termékeket a következő betegségeknél alkalmazzák:
Gyomorfekély és nyombélfekély, szív- és érrendszeri betegségek, onkológiai betegségek, felső és alsó légúti betegségek,
nőgyógyászati megbetegedések, szájüregi megbetegedések (sztomatitisz, ínygyulladás), aranyér, proctitis, anális repedések, anémia,
hasnyálmirigy betegségei, reuma és köszvény, szemészeti megbetegedések (szürkehályog, égések)
 Homoktövis bogyók

A homoktövis bogyói nyers formában a leghasznosabbak, mivel bennük található a legtöbb biológiailag aktív anyag. Sajnos a friss bogyók hamar megromlanak, ezért az orvoslásban inkább a növényből készült leveket, olajokat, kenőcsöket használják. Ezek nagy része megtalálható a gyógyszertárakban. Ettől függetlenül a friss reszelt bogyókat alkalmazhatjuk égési sérüléseknél, fagyásnál vagy gennyes bőrkiütéseknél. A székrekedés kezeléséhez használhatjuk a bogyókból készült főzetet: 1 teáskanálnyi bogyóhoz adjunk 200 ml forralt vizet és 1 teáskanálnyi mézet. Ezt az adagot meleg formában, naponta egyszer fogyasszuk. Főleg terhes nőknél
alkalmazzák ezt a hashajtót, mivel a szintetikus gyógyszerek fogyasztása ellenjavallt.

Homoktövis olaj

A homoktövis olaj több készítményben is előfordul. Az olaj tiszta formában gyógyszertárakban található meg, de önállóan is meg lehet próbálni kinyerni az olajat a friss bogyókból. Ha a bogyók levét állni hagyjuk pár napig, a felszínen megjelenik egy olajos réteg (ez maga a homoktövis olaj). Az olajat hűtőben, sötétített üvegben ajánlott tárolni. Az olajat a kozmetikusok és masszőrök is gyakran használják, mivel tökéletesen átitatja a bőrt, eltávolítja az elhalt bőrsejteket, és megtartja a vizet. A homoktövis olaj képes eltávolítani a ráncokat, erősíti a hajszálakat és a körmöket.

Egyéb homoktövis termékek

A homoktövis bogyóiból lekvárt, kompótot, szirupot és édességeket is gyártanak, a levét különböző italokhoz adják hozzá (bár a hőkezelés során sok hasznos anyagot veszítenek a bogyók).

Lekvár készítése

1 csésze pépesített bogyóhoz adjunk hozzá 1,5 csésze cukrot. Ezután alacsony hőfokon kevergessük, míg a cukor fel nem oldódik. A lekvárt forralni nem kell, mivel sok hasznos anyag és vitamin elveszhet így. A kész lekvárt hűvös helyen (akár a hűtőszekrényben) tároljuk. A téli időszakban ajánlott a fogyasztása, mivel olyankor gyengült immunrendszerrel és vitaminhiánnyal rendelkezünk.

Cukrozott bogyók

A cukrozott bogyók elkészítéséhez kizárólag a bogyókra és cukorra van szükségünk 1:2 arányban. Fontos, hogy a bogyók frissen szedettek legyenek. A cukrot és a bogyókat keverje össze, majd hűvös helyen tárolja.


Homoktövislé

A homoktövis levének kinyeréséhez használhatunk facsarógépet, de elkészíthetjük máshogy is - a bogyókat tegyük forró vízbe pár percre, majd több gézrétegen keresztül préseljük őket össze. Ezt a levet öntsük össze sziruppal (1 kg cukor + 170 ml víz), majd helyezzük hűvös helyre pár órára, közben időnként kevergessük. Miután hagytuk állni, forraljuk a levet 15 percig és a kész terméket öntsük befőttes üvegekbe (hűvös helyen tároljuk).

Homoktövis levelek


A növény levelei is rendkívül hasznosak és sok biológiailag aktív anyagot tartalmaznak. Ilyen például a hiporamin, ami egy antivirális hatásáról ismert alkaloid. A homoktövis leveleiből teát lehet főzni. A tea rendszeres fogyasztása élénkítő hatású, javítja a bél perisztartikáját, enyhíti a depressziót és álmatlanságot, megnyugtatja az idegrendszert és eltávolítja a érzelmi feszültséget.
A levelekből főzetet is készíthetünk. 1 evőkanálnyi aprózott levélhez adjunk hozzá 1 csésze forralt vizet. Ezt a keveréket tegyük egy külön edénybe, az edényt pedig tartsuk forró vízben 15 percig. A főzet erősíti az immunrendszert, elég heti egyszer fogyasztani.
A homoktövis leveleivel találkozhatunk a gyógyszertárakban árult biológiailag aktív adalékokban (melyek erősítik a idegrendszert) és az akut légzőszervi megbetegedések elleni gyógyszerekben.